A farokcsont fájdalom egy ritka, kamaszokat és felnőtteket érintő jelenség. Az esetek nagyobb részében lányokat/nőket érint. Rizikófaktor a betegség kialakulása szempontjából a magasabb testsúly is.
Az érintett tünete az üléskor, leüléskor és felálláskor a gerinc legalsó szakaszán jelentkező vagy erre fokozódó fájdalom.
A farokcsont fájdalmát néha sérülés vagy szülés utáni állapot, néha anatómiai okok hozzák elő (kis szögben, sokszor szinte derékszögben álló farokcsont), ez esetben terhelésre (sok ülés, biciklizés) jelenik meg. A ritkább okok közt előfordulhat fertőzés, daganat, cysta, porckorong sérv, környéki izomgörcs, egyéb kisugárzó zsigeri fájdalom.
Ha a sérülés kizárható, ortopédia indokolt, ahol készül egy RTG felvétel, és ha az anatómiai okokból való állapotot állapítják meg, annak kezelésére a következő módok jönnek szóba:
- nem szteroid tartalmú fájdalomcsillapító (ibuprofen pl. Advil) szedése napi 3x akár 2-3 héten át
- terhelés (hosszas ülés, biciklizés, lovaglás, evezés) kerülése
- ülőgyűrű alkalmazása (pl. Gyopár ülőgyűrű)
- manuálterápia
Amennyiben ezek nem voltak hatásosak, szóba jön még:
- szteroidos és/vagy fájdalomcsillípító injekciók az izületi tokjához vagy környéki idegek injekciós fájdalomcsillapító blokkolása
- (műtét, ez nem feltétlenül javasolt, mert sajnos nem mindig szűnteti meg a problémát)
A farokcsont fájdalom diagnózisa egyszerűbb esetekben kórtörténet és fizikális vizsgálat alapján is felállítható. Képalkotó vizsgálat (RTG) akkor válhat szükségessé, ha sérülés történt, vagy daganat lehetősége merül fel, vagy makacs, kezdeti kezelésre 2 hónapon át nem múló fájdalom jelentkezik.
Források:
https://www.uptodate.com/contents/coccydynia-coccygodynia
https://www.webbeteg.hu/cikkek/fajdalom/17462/hogyan-kezelheto-a-farokcsont-fajdalma
https:// gerinces.hu /gerincbetegsegek/okok-tunetek/farokcsont-mint-egy-makacs-fajdalomforras/