Vörösvári úti gyermekrendelő

Dr. Schuler Zsófia Cikk Mentális egészség a COVID időszak alatt – 5 stresszcsökkentő lépés

Mentális egészség a COVID időszak alatt – 5 stresszcsökkentő lépés

2020-ban nagyon szerettük volna, hogy az év elmúltával és a következő tavasz beköszöntével lecsengjen a koronavírus éra. 

Sajnos nem ez történt, a tavasszal együtt megérkezett a harmadik, minden eddiginél súlyosabb hullám. Ez mindenkit megvisel, az életünk immár tartósan kizökkent a normális kerékvágásból. 

Mi minden változott meg? Sokan (pl. a vendéglátásban, turisztikában dolgozók) elvesztették az állásukat a COVID19 járvány miatt. Mások otthonról dolgoznak, miközben próbálják a gyerekeiket felügyelni, esetleg tanítani is az óvodák/iskolák bezárásával (lehetetlen a kettő együtt, véleményem szerint). A gyerekek is feszültek és idegesek az életüket érintő változások és a környezetükben észlelt aggodalmak miatt. A nagyszülők sokszor nem tudnak segíteni, mert vagy túl idősek és betegek, vagy maguk is dolgoznak, vagy nem szeretnénk őket kitenni fertőzés veszélynek. Kikapcsolódásra nincs sok lehetőség a lezárások miatt. A bezártságot a szociális izoláció is nehezíti, hiszen még a barátokkal, ismerősökkel sem tanácsos találkozni mostanában. Mindennek a tetejében  az emelkedő betegszámok, fiatalabb és súlyos COVID betegekről szóló hírek szorongással töltenek el a saját és a szeretteink egészségét illetően. 

A fent leírtakból következik, hogy pszichológiailag extrém súlyosan terhelt időszakot élünk át. Egyszerre, mindenki. Az emberek feszülten, türelmetlenül, idegesen viselkednek. Ezt mindenhol tapasztalni, a boltokban, a rendelőkben, az utakon a volán mögött. 

A nehéz időszakra, extrém stresszre adott reakciók várható következményei annak, amit átélni kényszerülünk. Mindemellett sok eszköz is van a kezünkben arra, hogy ezt az időszakot jobban átvészelhessük. Ezzel csökkentjük a saját és következményképp a környezetünk szorongását és stresszhelyzetét is.

  1. Tudatosítsuk, min megyünk keresztül!

Meglepő, de igaz, hogy a nehézségek számbavételével a stressz csökkeni fog. A helyzet értékelésével ugyanis tudatos kontrollt nyerünk a helyzetünk felett. Ezt megelőzően csak egy homályos, szorongató érzetünk volt azzal kapcsolatban, hogy minden rossz. Ha felsoroljuk, mi az ami gondot okoz, akkor a probléma egyrészt kézzel foghatóvá, részenként kezelhetővé válik, valamint érthető és elfogadható lesz a saját reakciónk egy ilyen nehéz helyzetben.

  1. Fogadjuk el, hogy ez nehéz nekünk!

Szintén nem szokványos a mi kultúránkban elismerni, hogy egy probléma gondot okoz. Mindemellett rendkívül hasznos pszichológiailag. Aki kifelé mindig erősnek akar látszani, az plusz energiát vesz el a gondok megoldásától. Ráadásul ha bárkinek (pl. a gyereknek) azt mondogatjuk, hogy semmi gond, miközben érezhető módon feszültek vagyunk, akkor két, egymásnak ellentmondó üzenetet küldünk. Ez fokozni fogja a másik szorongását (“Nagyon nagy lehet a baj, ha beszélni se lehet róla…”). Kifejezetten jó, ha kontrollált és megnyugtató módon kifejezzük saját magunk és a család/barátok felé, hogy vannak gondok, de ez nem tart örökké, és pláne nem megoldhatatlan a helyzet (“Most nehéz időszakon megyünk át a COVID miatt, és sokszor vagyok feszült és ideges. De az időszak el fog múlni, a problémákra pedig meg fogjuk találni a megoldást.”).

  1. Tegyünk prioritássá a testi és lelki egészségünket!

Ez a rész a legfontosabb ebben az időszakban. Ha sok a teendő/nehézség, hajlamosak vagyunk hátrasorolni a saját testi-lelki egészségünk fenntartását a család, munka fenntartása érdekében. Ám ha a belső egyensúly felborul, annak leghamarabb pontosan a család és a munka látja majd kárát. Így tudatosan előre kell sorolnunk a saját állapotunkat, hogy jó alapról hatékonyabban tudjuk kezelni a más területen jelentkező feladatokat. 

  1. Apró lépésekkel haladjunk előre!

Egy régebb óta fennálló állapotot nem lehet azonnal és drasztikus módon megváltoztatni. Túl hamar túl sokat kitűzve kockáztatjuk a kudarcélményt. Sokkal fontosabb, hogy az apró cél megvalósításakor érzett öröm további energiát adjon a továbbiak kitűzéséhez és eléréséhez. 

Az enyhe szorongás/depresszió leküzdésében fontos az egészséges táplálkozás.  A sport igazi jolly joker. Ugyanilyen jó út a relaxáció/meditáció. Nagyon jó hatású az ismerősökkel/családdal való kapcsolattartás és az én-idő (emellett párkapcsolatban: randevú). 

Apró célok kitűzése a következőképp nézhet ki (egyszerre csak egy cél kitűzése javasolt, hetente csak egy új céllal):

  • Holnaptól kezdve minden nap fogyasztok egyszer gyümölcsöt vagy zöldséget. Elviszem magammal a munkahelyre, kikészítem este a pultra. 
  • Jövő héttől kezdve heti egy alkalommal 30 perc sportot végzek. Beírom a naptárba előre vasárnap, hogy mikor, hogy biztosan szabad legyen az az időpont. Legkésőbb szerdai nap lesz, hogy ha tolni kell, legyen idő elvégezni máskor. 
  • Hétfőtől heti 3 alkalommal 10 percet meditálok/relaxálok. Beállítok emlékeztetőt a telefonomra, hogy ne felejtsem el este. 
  • Minden vasárnap felhívom egy barátomat vagy rokonomat. Kint hagyom egy cetlin a hűtőn, hogy “vasárnap – Anikó”
  • A párommal/szüleimmel/babysiterrel megbeszélem, hogy mikor viszik el a gyerekeket hetente egyszer egy-két órára, és akkor kifejezetten magammal törődök. Olyan dolgot csinálok, ami kikapcsol, egy forró fürdő egy könyvvel, séta, meditáció, sport, filmnézés….
  1. Ha szükséges, kérjünk segítséget!

A legjobb szándék mellett is előfordul, hogy a dolgok nem alakulnak jól. Ha azt érezzük, sok a nehézség, beszélni kell róla valakivel.  Ha párkapcsolatban és olyan párkapcsolatban vagyunk, hogy a párunkkal is meg tudunk sokmindent vitatni, az is jó megoldás. De legalább ugyanilyen jó megoldás a barátokkal, rokonokkal való értekezés – ha valós segítségnyújtást vagy megértést kapunk a részükről. És ha mindez nem oldja megy a helyzetet, vagy a probléma olyan szintre jutott, hogy súlyosnak érezzük, ne habozzunk szakemberhez fordulni segítségért! Egy ügyes egyéni terapeuta nagyon sok mindenben tud segítséget nyújtani. Ha a probléma több embert érint egyszerre, például családban vagy párkapcsolatban hosszasan jelenlévő feszültség vagy nézeteltérés van, akkor mindenképpen család- és párterapeutát érdemes felkeresni. Egy több résztvevős rendszerben jelentkező problémát nem lehet egyetlen személy oldaláról megoldani.

További információ és segítség:

https://univet.hu/wp-content/uploads/2020/03/Covid-19-info-HUN.pdf

https://mta.hu/tudomany_hirei/a-covid-19-vilagjarvany-hatasa-a-mentalis-egeszsegre-111251

https://semmelweis.hu/klinikai-pszichologia/files/2020/11/Perczel-Forintos-D_A-j%C3%B3t-keresd-ne-a-rosszat_megk%C3%BCzd%C3%A9s-j%C3%A1rv%C3%A1ny-idej%C3%A9n.pdf

https://www.wikihow.com/Improve-Your-Mental-and-Emotional-Health

https://www.webbeteg.hu/cikkek/psziches/17404/relaxacio

Kapcsolódó

Kutacs kérdésekKutacs kérdések

Sok mítosz kering azzal kapcsolatban, milyennek kell lennie a nagykutacsnak. Mi a megfelelő méret, szint, záródási időpont, és mikor érdemes orvoshoz fordulni?  Mi a kutacs, és mi a szerepe? Megszületéskor